תחרות קייטריס במשחקים האולימפיים – כיצד מתחרים ?

כולם חושבים שקייטסרפינג הוא ספורט אתגרי, כולל הועדה שהחליטה על החלפת גלישת הרוח בקייט רייס.
תחרות קייטריס במשחקים האולימפיים – כיצד מתחרים ?
תחרויות קייט רייסינג
זוהי טעות כי אופי הגלישה ובעיקר התחרות, הם ממש לא הקייטסרפינג שכולם מכירים שעפים באוויר ועושים סלטות מסוכנות מאוד וכל מיני תרגילי אקסטרים. הקייט רייס הוא אחר לחלוטין. מאוד דומה למה שהיה עד היום בתחרות אולימפית בגלישת רוח.

מדובר בגלישה על מסלול שלרוב נראה בצורת טרפז ובנוי מכמה צלעות .יש לחזור על הקפת המסלול מספר פעמים בהתאם להנחיית מנהל התחרות ובהתייחס לעוצמת הרוח נקבע אורך המסלול. קו הזינוק הוא קו מדומה הנמצא בין סירת ההזנקה למצוף במרחק של כ-150 מטרים. יש זמנים להזנקה, החל מ-6 דקות לאות ראשון ואז ב-3 דקות לזינוק יש אות קולי נוסף שמסמן את תחילתה של התחרות ומתחיל קרב בין הגולשים לגבי תפיסת מקום טוב יותר לקראת ההגעה לקו הזינוק, הצלע הראשונה היא קדמית, הכוונה, גלישה אל מול הרוח , לאחר הקפת המצוף יורדים בזווית הגלישה לצלע שנראית צד שהיא בזווית קהה יותר לרוח, לאחר מצוף 2 יורדים למלאה שזו גלישה במורד הרוח ואז עושים את אותו מסלול שוב ושוב לפי הנחיית מנהל התחרות.

גלישת קייט רייסינג תחרותית

צלע קדמית זוהי  צלע שבה יש הרבה טקטיקה לאיזה צד של המסלול להתחיל. על פי זווית הרוח כל גולש בוחר על פי סימנים שהוא מקבל ממצב הים במידה והוא הולך ימינה או שמאלה, ברגע שמגיע לקו הלי ליין הוא מבצע סיבוב וגולש לעבר מצוף הקדמית. קיים ספר חוקים שלם לגלישה תחרותית שמתאר את זכות הדרך לכל מצב שנמצא בין שניים או יותר גולשים, למי יש זכות דרך ומי צריך לפנות. הראשון שחוצה את קו הגמר מקבל נקודה אחת, מקום שני יקבל שתי נקודות וכן הלאה, בכל יום מתקיימים עד שלושה מקצים. כל גולש לוקח איתו את הניקוד הזנקה בתחרות קייט רייסהמצטבר לאותו יום. ישנם כשבעה ימי תחרות, אשר בסופם הגולש שהצליח לצבור את כמות הנקודות הנמוכה ביותר (מדובר בניקוד שלילי) הוא המנצח. לרוב לאחר שישה מקצים ניתן הניקוד הכללי, לזרוק את התוצאה הגרועה ביותר בכל אותו שבוע.
ההזנקה היא נפרדת לנשים ולגברים.

תחרויות קייט רייס בעולם 

באליפויות עולם גדולות לרוב יש הרשמה של 150 גברים ו-100 נשים. לא ניתן להזניק יחד כמות גולשים גדולה כל כך לכן מחלקים את שבוע התחרות לשלושה חלקים. במוקדמות מחלקים את 150 הגברים לשלוש קבוצות והן מתחרות יום תחרות אחד. בסוף היום מערבבים את רשימת הגולשים בכל קבוצה. מצב זה מאפשר לכל גולש להתחרות מול כולם במהלך ימי המוקדמות. בסיום ששיה שיוטי מוקדמות חותכים את הצי לשתי קבוצות: זהב וכסף. הראשון בקבוצת הכסף הוא למעשה במקום 75. קבוצת הזהב מתחרה עד ליום לפני סוף האליפות. עשרת הגולשים המדורגים ראשונים עוברים את שיוט המדליות, המתקיים ביום האחרון של האליפות ולו יש ניקוד כפול ולא ניתן לזרוק את התוצאה שלו. כל מי שלא נכנס לעשירייה הראשונה בקבוצת הזהב, מתחרה על מיקום 11 ומעלה עד למקום 74. לרוב שיוט המדליה הוא השיוט הכי חשוב כי הוא בעל ניקוד כפול והרבה שינויים בתוצאות נקבעים באותו שיוט גורלי.

רוצים להתמקצע בקייט רייסינג?

קורס קייטסרפינג בקייט אוואי יתן לכם את הכלים הבסיסיים לגלישת קייט ואחריו התמקצעות בקייט רייס, צרו איתנו קשר לפרטים נוספים

הוסף ל Facebook Share on Twitter