ההיסטוריה של SUP / סטנד אפ פאדל בורדינג

מקורות הספורט הכי מבוקש במים - סאפ
ההיסטוריה של SUP / סטנד אפ פאדל בורדינג
ותודה לדייגים שהביאו את הסאפ לעולם
במשך 3000 השנים האחרונות דייגים בפרו נהגו להשתמש ב'גלשני סאפ' שיצרו על-מנת להיכנס לים ולדוג. הם לא חזו מראש שהם ממציאים למעשה את ענף הספורט הנמצא במגמת עלייה גבוהה ביותר. נקפוץ אלפי שנים קדימה, לשנות ה-60 של המאה ה-20 בהוואי, זהו העשור שבו הסאפ פילס דרכו לעולם הגלישה המודרני. נערי החוף של וואיקיקי בהוואי לקחו גלשנים רגילים עם משוט בעל צד אחד ונכנסו איתם למים כדי לצלם תיירים שלומדים גלישה.

בפולונזיה, בזמנים קדומים, השתמשו במילה קו-הו הי נאלו (Ku Hoe He'e Nalu) – המילה בהוואית (שפה) לסאפ, ועדיין משתמשים בה מדריכי גלישה. כאשר מדריכים רוצים לראות את התלמידים שלהם מנקודה יותר גבוהה או רגועה שאין בה גלים, הם מלווים את התלמידים עם סאפ.

לפני עשר שנים כאשר יוצא ויאטנם מהצבא האמריקאי ריק תומס הציג לעולם הגלישה האמריקאי את גלישת הסאפ כאשר הגיע לארה"ב עם הגלשן הארוך והמשוט שלו. הוא הצליח להפתיע את הגולשים בחוף עם סגנון הגלישה המיוחד שלו על גלשן הסאפ
בזכות הגידול המדהים של הסאפ בארה"ב, משמר החופים האמריקאי הכיר בסאפ באופן רשמי ככלי שייט ימי. משמעות הדבר היא שגם נוצרו כללים בטיחותיים מיוחדים לסאפ על-מנת לאפשר שימוש יותר בטיחותי בו.

בכל שנה מתקיימים . אירועי סאפ שונים ברחבי העולם. נערכות תחרויות ותערוכות של גלשני סאפ. אחת מהתחרויות המפורסמות ביותר היא "קרב החתירה" (Battle of the Paddle) שהחלה להתקיים באוקטובר 2009 ב"דאוני סטייט ביצ', נקודת דנה קליפורניה" (Doheny State Beach, Dana Point, CA).

בעשר שנות קיומו של הספורט היו פיתוחים רבים. ישנם סגנונות שונים של סאפ לתחרויות ולאירועים לכל המשפחה. כמו-כן יש מבחר גדול יותר של גלשנים ואפילו אביזרי אופנה סביב הספורט. אנשים מסוימים אפילו עושים יוגה ופעילויות ספורטיביות אחרות על הפדלים שלהם.

הוסף ל Facebook Share on Twitter